HOŁUBLA

ZDJ. ARCHIWALNE

AKTUALNOŚCI

tam gdzie jest nasz dom

Hołubla nasz dom

HOŁUBLA

Hołubla historia
Hołubla Paprotnia

Dzień dobry,

 

Brat mój od wielu lat prowadzi dość dużą Pasiekę „Pod Jesionami”, która zlokalizowana jest zarówno w Hołubli, jak i na okolicznych terenach leśnych.

W tym roku Pszczółki bardzo się postarały i dzięki temu istnieje możliwość sprzedaży Miodku na większą skalę.

 

Oferujemy Państwu wspaniały, 100% naturalny MIODEK wiosenny zbierany na przełomie maja/czerwca 2022 r.

Jest to miód WIELOKWIATOWY, z przewagą rzepaku i mniszka lekarskiego.

 

Słoik 1,2 kg, cena - dogadamy się :) 

 

O jakości nie będę pisać, ponieważ natura nie potrzebuje dodatkowej reklamy. Spróbuj, a sam docenisz walory produktu i jego wartość. 

 

Odbiór w Hołubli, ul. Unitów Podlaskich 22 lub dostarczenie poprzez kontakt na mail: info.holubla@wp.pl

Opcjonalnie telefon do Pana Pszczelarza:

+48 691 843 575 :)

W imię Boga, wstaw się za nami.

Ja, Bohdana Bohdanowna Sapieżanka, marszałkowa państwowa, starościna mińska, niniejszym swoim listem oświadczam żywym i tym, którym w przyszłości wiedza ta będzie potrzebna, że cerkiew Przeczystej Bogurodzicy w czasach dawnych została nabyta przez moich ojców – Hołubskich i które to mienie Hołubla mam na wieczność po małżonku moim nieboszczyku, panie Janie Steczkowiczu – marszałku miejskim, w której to cerkwi Pańskiej wszyscy moi ojcowie Hołubscy, moi poddani, powinni każdy z osobna przekazać w żywności kapłanowi daninę z włóki dziesięciny po kopie żyta, za którą to dziesięcinę kapłan powinien w sobotę wymodlić pokój, a w niedzielę zdrowie u Matki Boskiej.

Jednakże Teodozja, wyżej wspomniana Bohdana Sapieżanka będąca w pełnym zdrowiu, przez nikogo nie namówiona ani zmuszona, a sama ze swej dobrej woli, dla swych zmarłych przyjaciół, rodziców, dla zbawienia duszy swojej i dzieci, dała cerkiew Przeczystej Bogurodzicy w moim imieniu Hołubli kapłanowi Iwanowi, jego synom i potomnym na przetrzymanie i wieczny, nieprzymuszony użytek, dodając do tejże cerkwi Pańskiej wspólną włókę nożyczyńską w trzech polach, na której stoi ta cerkiew Pańska i włości kapłańskie, na drugim polu włókę Stecka Galczicz od Ziębów obok Wawiszowskoje (wawiszewskie?) dwie, trzecia włóka pola za dworem obok Mikołaja Drobyszewicza i połowa włości obok cerkwi z drugiej strony drogi, dwa sady i plony aż do rzeki. Wszystkie te włóki z plonami, ogrodami, chrustem i nadwyżkami, niczego sobie nie zostawiając, a które to włóki należeć będzie do kapłana Iwana, jego potomnych, którzy będą tym zarządzać i z tego korzystać po wieczne czasy. Za to w intencji mojej kapłan Iwan oraz jego następcy, w każdym tygodniu odbywać będą dwie modlitwy u Pana - w środę za pokój, a w piątek za mękę Pańską, zaś w każdą niedzielę służba Panu ma być poświęcona biednym, a kapłan Iwan i jego synowie tę cerkiew Przeczystej Bogurodzicy na wieki będą przetrzymywać i zrobią z niej użytek, a słudzy Pańscy nigdy nie mogą wchodzić w drogę, zaś ja sama, moje dzieci i moje potomki nie mogą kapłana Iwana, jego synów i potomków z tejże cerkwi Pańskiej wygnać, a samej świątyni przejąć, naruszając postanowienia tegoż listu, a w sprawach duchowych nie mam ani ja, ani dzieci i potomki moje czy kapłana Iwana prawa osądzać oprócz samego władcy lub osoby, która będzie miała władzę do duchownego osądu; zaś z puszczy hołubskiej kapłan Iwan i jego potomkowie mogą brać drewno na budowę dworu.

Świadkami tego byli kapłan Świętego Mikołaja Kreśleński Nester, zaś ziemianie miejscy powiatu drohickiego - pan Michał i pan Paweł Smoniewski, a dla lepszego utrwalenia pieczęć Bohdany Sapieżanki na niniejszym liście postawiłam.

List ten spisywał Bogdanko Drobyszewicz z Płocka.

Jeśli ktoś będzie chciał wpłynąć na postanowienia i wpłynąć na treść niniejszego listu cerkwi Pańskiej przeznaczonej kapłanowi Iwanowi, a jemu samemu i jego synom cerkiew odebrać, niech go dosięgnie straszliwy gniew Cara niebieskiego.

 

Spisano w Hołubli roku pańskiego 1545,

19 dnia lipca indykcji.

 

Nr 40 – 1545 r. lipca 19 dnia

Zapis starościny mińskiej Bohdany Bohdanownej Sapieżanki przekazujący cerkwi preczistenskiej

(Przeczystej Bogurodzicy) we wsi Hołubli jednej włóki ziemi

STRONA GŁÓWNA

Masz pytania ?

Napisz do nas

facebook
Hołubla

Obserwuj nas