tam gdzie jest nasz dom
Dzień dobry,
Poszukiwań archiwalnych ciąg dalszy … i mamy coś wyjątkowego!!!
Udało mi się odnaleźć, a następnie zamówić z Archiwum Państwowego „Plan folwarku i wsi Hołubli Zambrzuskiego Dziedzicznych” sporządzony w 1841 roku przez geometrę Franciszka Wiercieńskiego!!!
Czy widzieliście kiedykolwiek mapę/plan wsi Hołubla z XIX wieku?
Jest to bardzo interesujący dokument, który ciągle analizuję. Poniżej kilka niezwykle ciekawych informacji, a mianowicie:
Jest to plan wsi, nie zaś mapa. Symbole oraz oznaczenia mają charakter ogólny.
Wskazany obszar Hołubli i okolic to zabór austriacki czyli Galicja (po III rozbiorze Polski w 1795 r.). Tak, obszar ten stanowił zabór austriacki, nie rosyjski. Od 1815 r. teren ten należał do Królestwa Polskiego zależnego od Rosji tzw. Kongresówka.
Wieś liczyła około 20 gospodarstw.
Cerkiew nie została oznakowana, jedynie jako zabudowanie. Dlaczego?
Właścicielem dóbr ziemskich był Jan Zembrzuski (w tytule Planu prawdopodobnie występuje błąd w nazwisku). Jan Zembrzuski był właścicielem Mordów i zarazem najzamożniejszym przedstawicielem szlachty w powiecie siedleckim.
Na terenie wsi Hołubla istniały 3 rodzaje gruntów: grunty folwarczne, grunty włościan i grunty cerkiewne. Zaznaczyć należy, że ziemia włościańska była to ziemia użytkowana przez chłopów na własne potrzeby. Chłopi nie mieli wówczas żadnego prawa własności (aż do czasu uwłaszczenia).
Proszę zwrócić uwagę na układ i podział gruntów (parceli). Wszystkie działki mają jednorodny, uporządkowany kształt (vs działki rolne dzisiaj).
Znaczną część wsi stanowił folwark. Należący do feudała folwark opierał się głównie na darmowej i przymusowej pracy chłopów pańszczyźnianych uzupełnioną pracą najemną.
Dużo nazw własnych jest inna niż te, które znamy w czasach współczesnych m.in. Dolina, Kierz, Końce, Kadłub, Wołoska, Bzisko, Borek, Tańcza, Kopańskie Błotko.
Proszę zwrócić uwagę na układ dróg tzw. Gościńców. Gościniec sokołowski prowadził od centrum wsi (okolice cerkwi) na północny-zachód, w kierunku Sokołowa Podlaskiego (dzisiaj są to jedynie pola uprawne).
Z planu wynika, że na terenie dzisiejszej wsi Grabowiec był tylko las.
Uwagę przyciąga dość dużo obszarów pokrytych wodami, w tym cieki wodne, stawy, tereny podmokłe. Dzisiaj już nie występują
Zachęcam do zapoznania się z przedmiotowym planem. Naprawdę warto.
Jest to niezwykle fascynujące poznawać, jak wyglądała wieś w czasach naszych przodków.
MAPA KRÓLESTWA POLSKIEGO „w Zarządzie Ober Kwatermistrza Wojsk w Królestwie Polskiem 1863 r.”
(wieś Hołubla oznaczono na kolor żółty)
„Plan folwarku i wsi Hołubli Zambrzuskiego Dziedzicznych”
sporządzony w 1841 roku przez geometrę Franciszka Wiercieńskiego