HOŁUBLA

ZDJ. ARCHIWALNE

AKTUALNOŚCI

tam gdzie jest nasz dom

Hołubla nasz dom

HOŁUBLA

Hołubla historia

Figury bądź kapliczki były stawiane jako oznaka głębokiej wiary lub jako wotum podziękowania za uratowane życie. Nadal są symbolem pobożności miejscowego ludu, czego dowodzą składane wiązanki kwiatów czy różnobarwne ozdoby, nadające im swoisty charakter. Były wznoszone także jako upamiętnienie jakiegoś wydarzenia.

Właśnie takie jest pochodzenie niżej opisanej kapliczki.

Na trasie Siedlce – Paprotnia, ok. 1 000 m przed wsią Hołubla, po prawej stronie przed rozwidleniem drogi w kierunku Stasina, stoi figura Matki Bożej Niepokalanej. Poprzedza ją inna figura tego samego wizerunku (ok. 500 m wcześniej po lewej stronie), która pierwotnie stała na obrzeżach drobnoszlacheckiej wsi Czubaki. Obecnie znajduje się na obrzeżach wsi Czepielin-Kolonia.

Figura stoi na postumencie, ma ok. 140 cm wysokości. Jaki był pierwotny postument, tego niestety nie wiemy. Obecny jest wykonany z jednolitego kamienia w formie prostopadłościanu zakończonego kapturem, na którym stoi figura. Na części skierowanej na południowy zachód przytwierdzona jest tablica z napisem z 20 czerwca 1920 r. Przypuszczać można, że jest to wtórna tablica. Świadczyć może o tym charakter naniesionego pisma. Często można taki spotkać na tablicach z okresu 60.-80. lat XX w.

Napis umieszczony na marmurowej tablicy brzmi następująco:

„Na pamiątkę zakończenia wojny europejskiej i wskrzeszenia Naszej Ojczyzny Teodor [i] Józefa Dmowscy tę figurę ufundowali.

20 czerwca 1920 r.”

artykuł "MIEJSCA CHWAŁY 1918-1921"

 

KAPLICZKA PRZED HOŁUBLĄ

 

Piotr A. Czyż 

 

STRONA GŁÓWNA

Masz pytania ?

Napisz do nas

facebook
Hołubla

Obserwuj nas