HOŁUBLA

ZDJ. ARCHIWALNE

AKTUALNOŚCI

tam gdzie jest nasz dom

Hołubla nasz dom

HOŁUBLA

Hołubla historia

STRONA GŁÓWNA

Masz pytania ?

Napisz do nas

facebook
Hołubla

Obserwuj nas

Szymon Świerzewski, 14-letni mistrz akordeonu

Program Dzień dobry TVN, niedziela, 27 stycznia 2019

 

Szymon Świerzewski. Jak zaczęła się jego historia z akordeonem?

Szymon Świerzewski ma 14 lat. Na co dzień mieszka we wsi Hołubla koło Siedlec. 7 lat temu rodzice zapisali go do szkoły muzycznej, do klasy z akordeonem. To było jego pierwsze spotkanie z tym instrumentem.

Szymonowi przyświecają mu słowa: „1 proc. szczęścia, 9 proc. talentu, 90 proc. ciężkiej pracy”.

Szymon powtarza, że jego mistrzem jest Jurij Szyszkin – najlepszy akordeonista z Rosji. Chciałby grać tak jak on, a nawet lepiej. Szymon Świerzewski miał okazje się z nim spotkać na jednej lekcji - usłyszał wtedy radę, aby dbać o każdy dźwięk.

 

Gra na akordeonie - kiedyś obciach, a teraz?

Gra na akordeonie jeszcze kilkanaście lat temu była kojarzona z obciachem. Wszystko się zmieniło dzięki Marcinowi Wyrostkowi, który w 2009 roku wygrał program TVN "Mam talent". Chwilę po wygranej zaczęli dzwonić do niego przyjaciele, którzy uczą w szkołach muzycznych. Okazało się, że po programie, w szkołach muzycznych zaczęło pojawiać się coraz więcej chętnych do klas z akordeonem. Jeden człowiek i jego wygrana zmieniły postrzeganie akordeonu w Polsce. Nagle młodzi ludzie zauważyli, że akordeon wcale nie jest taki archaiczny.

 

https://dziendobry.tvn.pl/a/szymon-swierzewski-14-letni-mistrz-akordeonu

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS AKORDEONOWY W CASTELFIDARDO, WŁOCHY
09-16 września 2018 r.


Szanowni Państwo,
W dniach 09-16 września 2018 r. w Castelfidardo, Włochy, odbywał się Największy Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy na Świecie. W królestwie akordeonu jakim jest Castelfidardo, z uwagi na istnienie tam 150 fabryk produkujących ten piękny instrument, odbyła się 43‘ edycja tego prestiżowego wydarzenia.

Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła nie tylko uczestników z całego świata ale również najwybitniejszych profesorów akademickich z Rosji, Chin, Nowej Zelandii i prawie całej Europy.
Był tam również mieszkaniec wsi Hołubla, Szymon Świerzewski, reprezentant Polski, który – jak pokazuje rzeczywistość, dokonuje rzeczy niebywałych.

Jest mi niezmiernie miło Państwa poinformować, że Szymon Świerzewski został zwycięzcą konkursu w Castelfidardo w
 prestiżowej kategorii Clasica Student 15, muzyka klasyczna do lat 15.
Szymon zajął także 3 miejsce w kategorii Virtuoso Student 15, muzyka rozrywkowa do lat 15.

Poziom konkursu, szczególnie w kategorii muzyki klasycznej, był niebywale wysoki, a niech świadczy o tym fakt, że jednym z
 uczestników był Norweg, który wygrał w swoim kraju edycję programu „Mam talent“. Warto też dodać, że różnica w punktacji między pierwszym a drugim miejscem wynosiła tylko 0.07 pkt.
Jednak to nasz rodak, chłopak z Hołubli, wygrał, gdyż ujął jurorów swą dbałością o każdy dźwięk. Jak mówią jurorzy i
 nauczyciele Szymona „Szymon nie odgrywa nut, Szymon grając opowiada historię, zamieniając nuty w słowa“, a to bez wątpienia pochłania słuchaczy.
Systematyczna, a zarazem tytaniczna praca przynosi spektakularne efekty, które już dawno przekroczyły granice Polski.
Mogę jednocześnie dodać, że takie sukcesy tylko nakręcają Szymona do dalszego działania, gdyż dla tego chłopaka, proszę mi wierzyć, „czym trudniej tym lepiej“.
Szymon Świerzewski to „charakterny chłopak“, który ciągle zadziwia i zaczarowuje świat swoją muzyką. Wspaniałym uczuciem było być razem z Szymonem i dowiedzieć się, że to Polak wygrywa tak prestiżowe konkursy muzyczne, a zwłaszcza, że jest to Polak z Hołubli.

 

 

 

MŁODZI WIRTUOZI W ZAMKU KRÓLEWSKIM
28 stycznia 2018 r.
Szanowni Państwo,
Z przyjemnością informuję, że SZYMON ŚWIERZEWSKI
jako stypendysta programu wybitnie zdolnych, młodych Polaków,
w dniu 28 stycznia 2018 r. wystąpił w Zamku Królewskim w Warszawie na koncercie
MŁODZI WIRTUOZI W ZAMKU KRÓLEWSKIM.
Na koncercie wystąpiło 4 znakomitych instrumentalistów należących do najlepszych muzyków młodego pokolenia w Polsce.
W programie: Chaminade, Chopin, Makkonen, Mercadante, Prokofiew, Repnikov, Vlasov.
Serdecznie zapraszamy !!!
Podaję linki do stron:

 

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS AKORDEONOWY W MONS, BELGIA

21-23 kwietnia 2017 r. 

 

Z wielką radością i nieopisaną dumą informuję, że Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Mons (Belgia), który odbył się w dniach 21-23 kwietnia 2017 r. wygrał Szymon Świerzewski.

Konkurs oceniany był przez wybitne grono międzynarodowego jury składające się z samych znakomitości świata muzyki akordeonowej. Szymon był najmłodszym uczestnikiem konkursu w kategorii B i aby odnieść zwycięstwo musiał pokonać bardzo silną i dużo starszą konkurencję z Belgii, Francji, Rosji, Hiszpanii, Portugalii czy też Litwy.

Miałem niezmierną przyjemność uczestniczyć w tym kolejnym, wielkim wydarzeniu w życiu tego młodego człowieka. To co reprezentuje Szymon, a proszę mi uwierzyć,że jest to coś niebywałego, staje się wspaniałą wizytówką Polski nie tylko w naszej ojczyźnie ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej. Sukcesy Szymona, w tym wygrana w Mons udowadniają, że wysoko postawiona poprzeczka oraz wieloetapowa ocena konkursowa jest kwestią ciężkiej pracy, która w efekcie przynosi tak spektakularne sukcesy. Obserwuję Szymona i wiem doskonale jaka jest cena tego aby mieć możliwość osiągania tego rodzaju sukcesów.

Wielkie Gratulacje Szymon !!! Naprawdę jesteś Mistrzem !!!

Głęboko wierzę, że kolejny międzynarodowy sukces Szymona stanie się bodźcem do podejmowania kolejnych wyzwań, a tym samym piękną kartą w historii polskiego akordeonu.

 

 

53 MIĘDZYNARODOWY KONKURS AKORDEONOWY W KLINGENTHAL (NIEMCY)
02-08 maja 2016 r.


Szanowni Państwo,
Marzenia się spełniają !!!
Z przyjemnością informuję, że SZYMON ŚWIERZEWSKI zajął

I MIEJSCE NA 53 MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE MUZYKI AKORDEONOWEJ W KLINGENTHAL (NIEMCY)
Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal, który odbył się w dniach 02-08 maja 2016 r.


Konkurs w Kligenthal jest największym i najbardziej prestiżowym konkursem muzyki akordeonowej w Europie i jednym z ważniejszych, który gromadzi najlepszych akordeonistów z całego świata.
Do wzięcia udziału w konkursie Szymon przygotowywał się od 3 lat i wygrana w Kligenthal jest jego największym dotychczasowym osiągnięciem i spełnieniem jednego z marzeń.
Serdecznie gratulujemy !!!

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS AKORDEONOWY W WILNIE (Litwa)
25-28 marca 2015 r.


Szanowni Państwo,
Z wielką radością informuję, że mieszkaniec naszej wsi, SZYMON ŚWIERZEWSKI, uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej w Hołubli oraz III klasy Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, zajął

I MIEJSCE NA MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE MUZYKI AKORDEONOWEJ W WILNIE (LITWA)


który odbył się w dniach 25-28 marca 2015 r.


To niezwykle ważne wydarzenie muzyczne, organizowane cyklicznie od 1994 r. zostało zainicjowane przez Litewskie Stowarzyszenie Akordeonowe, które skupia największe sławy tego instrumentu.
Konkurs, dzięki swojej tradycji oraz olbrzymiego zainteresowania jest doskonałą okazją dla zaprezentowania swoich umiejętności i kunsztu muzycznego wśród innych artystów z różnych krajów.
Udział w konkursie wzięli uczestnicy z krajów takich jak Finlandia, Rosja, Dania, Białoruś, Chiny, Estonia, Wietnam, Łotwa, Polska, Ukraina, Słowenia, Włochy, Francja i przede wszystkim Litwa.
Zawodnicy byli pogrupowani w 12 kategoriach wiekowych, według wybranego gatunku spektaklu.
Wszyscy uczestnicy oceniani byli przez międzynarodowe jury składające się z najwybitniejszych muzyków związanych z
 akordeonem.
SZYMON ŚWIERZEWSKI w swoim niezwykłym programie zaprezentował mistrzowskie wykonanie następujących utworów:
1. Pribylov – Children Suite „About Animals”, parts: „Monkey”, „Sparrow”.
2. V. Zolotoriov – Children Suite No. 6 – Winter Morning.
3. F. Angelis – Asia Flashes – part III.


Miałem okazję i niebywałą przyjemność towarzyszyć Szymkowi w Wilnie na ww. konkursie. Siedząc na widowni wraz z całą publicznością, dało się odczuć wspaniałą atmosferę, którą ten młody chłopak potrafi wzniecić nie tylko swoją mistrzowską grą, ale również przeżywaniem każdej nuty granego przez siebie utworu. Słuchając kolejnych części, na sali panowała bezwzględna cisza, a na twarzach słuchających można było zauważyć coś w rodzaju hipnozy, stanu całkowitego zasłuchania.
Jury, które oceniało Szymona, przyznało mu największą ilość punktów. Koniecznym jest zauważyć, że Szymon w swojej kategorii wiekowej był najmłodszym uczestnikiem i pomimo dużej różnicy wieku w stosunku do innych uczestników, pokonał wszystkich stając się najlepszym akordeonistą w Europie Wschodniej.
To już kolejny, tak przeolbrzymi sukces Szymona na konkursie rangi międzynarodowej.
Szymon, oprócz posiadanego talentu i dużej ilości czasu poświęconego ćwiczeniu gry na akordeonie, swoje sukcesy zawdzięcza także nauczycielowi mgr Pawłowi Sulejowi. Pan Paweł Sulej to doskonały znawca muzyki, Mistrz instrumentu jakim jest akordeon. Dzięki ogromnemu doświadczeniu oraz wielu sukcesom w dziedzinie muzyki akordeonowej, potrafi nie tylko w perfekcyjny sposób dobrać odpowiedni repertuar muzyczny dla Szymona, ale także posiada wspaniałe zdolności pedagogiczne, dzięki którym Szymon odnosi tak spektakularne sukcesy.


Podsumowując, gratuluję Szymonowi tak wspaniałego wyniku i jestem dumny, że dzięki niemu o Hołubli dowiadują się nie tylko mieszkańcy Polski, ale również całego świata.
Przyznam, że niezwykłym uczuciem jest usłyszeć i przeczytać, że Międzynarodowy Konkurs wygrał SZYMON ŚWIERZEWSKI z
 HOŁUBLI !!!
Poniżej film z występu Szymona w Wilnie. Zapraszam do oglądania i przede wszystkim posłuchania.

 

 

 

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI AKORDEONOWEJ W PRZEMYŚLU 2014


Jest mi niezmiernie miło Państwa poinformować, że mieszkaniec naszej wsi, SZYMON ŚWIERZEWSKI, uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej w Hołubli oraz III klasy Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, zajął

I MIEJSCE NA 23 MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU MUZYKI AKORDEONOWEJ W PRZEMYŚLU


który odbył się w dniach 09-13 grudnia 2014 r.


Festiwal, dzięki swojemu ogromnemu zasięgowi wciąż zyskuje na popularności, a dzięki wytężonej pracy wszystkich jej organizatorów przez lata swojej działalności stał się najbardziej prestiżową w Polsce imprezą związaną z akordeonem i jedną z ważniejszych w Europie.

Szymon Świerzewski został laureatem festiwalu w kategorii I i tym samym najlepszym akordeonistą w danej kategorii w Polsce.


Istotnym jest podkreślić, że udział tak młodego człowieka w tak prestiżowej imprezie jest niebywałym wydarzeniem, zwłaszcza dla nas, mieszkańców wsi Hołubla. Dzięki tak zdolnym i ambitnym indywidualnościom jak SZYMON ŚWIERZEWSKI możliwe jest budowanie wizerunku naszej wsi, nie tylko na gruncie Polski, ale i całej Europy.


SERDECZNIE GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY SZYMON !!!


Jestem z Ciebie niebywale dumny !!!

Uczestników konkursu oceniało międzynarodowe Jury w skład którego wchodzili:

• prof. Joachim Pichura - Polska
• prof. Klaudiusz Baran - Polska
• prof. Jerzy Kaszuba - Polska

• prof. Nikolay Sevriukov - Białoruś
• prof. Ricardas Sviackevicius - Litwa

• prof. Volodymyr Runchak - Ukraina

 

 

 

Audycja dyplomantów - 12 maja 2023 r. 

SIEDLCE

Zespół Szkół Muzycznych w Siedlcach zaprasza na AUDYCJĘ DYPLOMANTÓW PSM II st. 

Wystąpią Patrycja Sadło - skrzypce, 

Daniel Sagalovski - fortepian, 

Szymon Świerzewski - akordeon.

Audycja odbędzie się w piątek 12 maja 2023 r.,  g. 17.00 w Sali Koncertowej ZSM w Siedlcach.

Wielki Sukces Szymona!


W dniach 21-23 października 2021 r. w Sanoku odbyły się XXI Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe „Sanok 2021”.

 

Celem imprezy jest kontynuacja zapoczątkowanych w 1988 roku spotkań akordeonowej młodzieży z różnych krajów Europy, promowanie i wspieranie młodych talentów muzycznych, wymiana doświadczeń artystycznych i pedagogicznych oraz popularyzacja współczesnej twórczości akordeonowej.

 

W kategoriach I, II, III, IV, V obowiązuje prezentacja programu dowolnego, zróżnicowanego w zakresie formy i stylu, w którym należy uwzględnić jeden utwór kompozytora z kraju pochodzenia uczestnika przesłuchań. W kat. III, IV i V obowiązkowo należy wykonać utwór sprzed roku 1800 (mogą to być transkrypcje utworów D. Scarlattiego lub J. S. Bacha).

 

Prezentacje uczestników ocenia międzynarodowe Jury powołane przez Centrum Edukacji Artystycznej - wg skali punktowej 1 – 25. Tytuł laureata otrzymuje uczestnik z punktacją 21.0 pkt. i więcej. Jury może przyznać Grand Prix największej indywidualności Konkursu z punktacją 24.0 – 25.0pkt.


Jest mi niezwykle miło poinformować, że:

 

Szymon Świerzewski został zwycięzcą przedmiotowego Konkursu w Sanoku w kategorii IV (soliści do lat 19).

 

Ponadto Szymon uzyskał najwyższą punktację w całym konkursie (24,4 pkt./25pkt) i tym samym otrzymał również nagrodę GRAND PRIX jako największa indywidualność Konkursu.

 

Gratulacje Szymon!

SZYMON ŚWIERZEWSKI - nasz wirtuoz akordeonu