HOŁUBLA

ZDJ. ARCHIWALNE

AKTUALNOŚCI

tam gdzie jest nasz dom

Hołubla nasz dom

HOŁUBLA

Hołubla historia

Dzień dobry,

W dniu 27 maja 2024 r. w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach odbyło się rozstrzygnięcie konkursu historycznego MOJA MAŁA OJCZYZNA. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych (klasy 6-8) z powiatu siedleckiego i łosickiego.

W przedmiotowym konkursie wziął również udział mój bratanek, Wojciech Świerzewski, który korzystając z materiałów zawartych m.in. na stronie www.holubla.pl oraz danych zawartych w zbiorach Instytutu Pileckiego opisał życiorys śp. Tomasza Hardejewskiego, osoby nadzwyczaj ważnej i niezwykle zasłużonej dla wsi Hołubla. Osoby zasłużonej i jednocześnie zapomnianej przez obecnie żyjących!

 

Wojtek dostał się do II etapu konkursu, niestety bez żadnej nagrody czy też wyróżnienia pracy.

Mając powyższe na uwadze zachęcam tych wszystkich Państwa, którym wieś Hołubla jest bliska sercu do zapoznania się z pracą przygotowaną przez Wojtka. Osobiście uważam, że tematyka jak i forma opracowania zasługuje na uznanie. Trudno jest ocenić poziom pozostałych prac, a tym samym ich wartość merytoryczną, ponieważ nie było możliwości zapoznania się z pracami, które zajęły I-III miejsca.

Apeluję tym samym do https://www.facebook.com/MuzeumZiemianstwawDabrowie o publikację prac nagrodzonych, chociażby biorąc pod uwagę aspekt naukowy dotyczący krzewienia wiedzy oraz historii naszego regionu, zgodnie z maksymą konkursu „Moja Mała Ojczyzna”.

 

Podsumowując Wojtek w swojej pracy napisał:

„Szkoła w Hołubli im. Tomasza Hardejewskiego byłaby zwieńczeniem jego pracy pedagogiczno-oświatowej jaką wniósł w rozwój tej miejscowości, a zarazem hołdem mieszkańców należnym człowiekowi, który jako pierwszy zapalił kaganek oświaty. Chciałbym, aby ta praca się do tego przyczyniła i pamięć o tej osobie trwała wiecznie, gdyż ci co zapominają o swojej przeszłości nie mają prawa do przyszłości.”

 

Czy można coś więcej dodać? Sami Państwo oceńcie …

 

dr inż. Bartosz Świerzewski

"MOJA MAŁA OJCZYZNA"

 

KONKURS ORGANIZOWANY PRZEZ MUZEUM ZIEMIAŃSTWA W DĄBROWIE,

ODDZIAŁ MUZEUM REGIONALNEGO W SIEDLCACH

 

27 MAJA 2024 r.

STRONA GŁÓWNA

Masz pytania ?

Napisz do nas

facebook
Hołubla

Obserwuj nas