HOŁUBLA

ZDJ. ARCHIWALNE

AKTUALNOŚCI

tam gdzie jest nasz dom

Hołubla nasz dom

HOŁUBLA

Hołubla historia
Hołubla Paprotnia

Dzień dobry,

 

Brat mój od wielu lat prowadzi dość dużą Pasiekę „Pod Jesionami”, która zlokalizowana jest zarówno w Hołubli, jak i na okolicznych terenach leśnych.

W tym roku Pszczółki bardzo się postarały i dzięki temu istnieje możliwość sprzedaży Miodku na większą skalę.

 

Oferujemy Państwu wspaniały, 100% naturalny MIODEK wiosenny zbierany na przełomie maja/czerwca 2022 r.

Jest to miód WIELOKWIATOWY, z przewagą rzepaku i mniszka lekarskiego.

 

Słoik 1,2 kg, cena - dogadamy się :) 

 

O jakości nie będę pisać, ponieważ natura nie potrzebuje dodatkowej reklamy. Spróbuj, a sam docenisz walory produktu i jego wartość. 

 

Odbiór w Hołubli, ul. Unitów Podlaskich 22 lub dostarczenie poprzez kontakt na mail: info.holubla@wp.pl

Opcjonalnie telefon do Pana Pszczelarza:

+48 691 843 575 :)

Fot. A. Tablica nagrobna poległych partyzantów

Fot. B. Widok na zbiorową mogiłę

 

Około kilometra od kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła w Paprotni na cmentarzu parafialnym, w jego północnej części, blisko ogrodzenia znajduje się mogiła partyzantów poległych w 1946 r., z widocznym z daleka czarnym krzyżem. To bardzo ważne miejsce pamięci narodowej związane z walkami żołnierzy polskiego podziemia.

 

Według informacji zawartych na tablicy nagrobnej pochodzącej z 2018 r. spoczywają tutaj żołnierze Oddziału Leśnego Tura NSZ. Zostali oni bestialsko zamordowani na obrzeżach miejscowości Stara Wieś w powiecie siedleckim niedaleko miejscowości Mordy z 9 na 10 kwietnia 1946 r. Mordu dokonała Grupa Operacyjna Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i Milicji Obywatelskiej. Dowodził nimi niejaki Mikołaj Meluch nazywany „katem polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1945-1946. Dokonali oni celowego podpalenia pomieszczeń gospodarskich będących własnością Róży i Józefa Wierzbickich, którzy udzielili schronienia partyzantom.

Na rozkaz kpt. Mikołaja Melucha małżeństwo i ich syna Stefana, a także 16 wrogów rozstrzelano. Wykaz imion, nazwisk oraz pseudonimów poległych na płycie nagrobnej potwierdza pochówek w zbiorowej mogile 13 partyzantów. Nie ma jednak informacji na temat tego pogromu i miejsca pochówku brakujących 3 osób. Za swoje czyny kpt. Mikołaj Meluch został natychmiast przeniesiony do Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej zgodnie z rozkazem KG MO numer 81 z dnia 15 kwietnia 1946 r.

 

18 listopada 2018 r. w miejscowości Stara Wieś w miejscu pierwotnego pochówku poległych partyzantów odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem duchownych, lokalnych władz i najbliższych rodzin ofiar. Na pamiątkę tych tragicznych wydarzeń ku czci poległych tu partyzantów dokonano odsłonięcia tablicy i krzyża. Miejscowa ludność nie jest obojętna i dba o to ważne miejsce pamięci narodowej, czego symbolem są kwiaty i zapalone lampki na zbiorowej mogile partyzantów.

 

ZBIOROWA MOGIŁA PARTYZANTÓW NA CMENTARZU GRZEBALNYM W PAPROTNI

 

(artykuł dzięki uprzejmości Sz. P. Pauliny Kozioł, którego treść pochodzi z pracy licencjackiej pt.

„SZLAKIEM NIEDOCENIANYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH WYBRANYCH GMIN POWIATU SIEDLECKIEGO”

Siedlce 2021, UNIWERSYTET PRZYRODNICZO-HUMANISTYCZNY w SIEDLCACH

 

STRONA GŁÓWNA

Masz pytania ?

Napisz do nas

facebook
Hołubla

Obserwuj nas